حومه رفسنجان

استفاده از فناوری هسته‌ای در باغات پسته رفسنجان

عملیات اجرایی کارخانه پسته آریا برای سم‌زدایی از محصول پسته در سال ۱۳۸۱ آغاز و در سال ۱۳۸۲ به بهره‌برداری رسید و طبق گفته مسئولین کارخانه، این کارخانه برای اولین بار در جهان سم‌زدایی از محصولات خشکبار انجام داده است اما مشکلات مالی و نبود سرمایه در گردش در سال ۱۳۸۳ چرخ این کارخانه از گردش را ایستاند و اکنون یکی از گزینه‌های سازمان انرژی اتمی برای استفاده از امکانات و ساختمان برای سم‌زدایی از محصول پسته به روش‌های نوین و تکنولوژی‌های به‌روز شده است.

استفاده از فناوری هسته‌ای در باغات پسته رفسنجان

رییس سازمان انرژی اتمی خبر داد

به گزارش حومه غربی، محمد اسلامی رئیس سازمان اتمی عصر امروز هشتم مهرماه در حاشیه سفر به شهرستان رفسنجان و بازدید از کارخانه پسته آریا گفت: محصول پسته یکی از محصولات استراتژیک است.

او با اشاره به سم‌زدایی از محصول پسته به وسیله فناوری‌های انرژی اتمی، بیان کرد: از یک سال پیش، تصمیم به صنعتی سازی پروژه‌های تحقیقاتی که پنج سال پیش روی این موضوع کار کرده بودند، گرفتیم.

«سازمان انرژی اتمی امروز به دنبال استفاده از مکان‌های که امکانات اولیه دارد برای استقرار تجهیزات برای سم‌زدایی از محصول پسته است و کارخانه پسته آریا یکی از گزینه‌هاست» این مطلب بخش دیگری از سخنان معاون رئیس جمهور در این بازدید بود.

طبق اعلام اسلامی، تاثیرگذاری فناوری پلاسما برای برطرف کردن آفت پسیل در باغات پسته از دیگر فناوری‌هلی سازمان انرژی اتمی است که استان کرمان می‌تواند از این دو فناوری بهره گیرد.

به گفته او، استان کرمان فرصت‌های زیادی در حوزه کشاورزی دارد که سازمان انرژی اتمی می‌تواند به آن کمک کند.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در این سفر تمرکز خود را روی کاربرد پرتوها بر روی محصول استراتژیک پسته گذاشته‌ایم، می افزاید: نتایج تحقیقات ما در زمینه استفاده از پلاسما در این حوزه وارد مرحله صنعتی شده است و به منظور سم‌زدایی باغ‌های پسته اقداماتی انجام شده و نتایج نشان می‌دهد استفاده از پلاسما بر روی آب و خاک باغ‌های پسته تاثیرات موثری داشته و این طرح قابلیت اجرا در باغ‌های پسته با مشارکت مردم و بخش خصوصی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *